Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Biadaczu

 • Zwiększ rozmiar czcionki
 • Domyślny rozmiar czcionki
 • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start Rzecznik Praw Ucznia

Rzecznik Praw Ucznia

Email Drukuj PDF

Rzecznik Praw Ucznia jest organem powołanym do ochrony uczniów,
ich wolności i praw zagwarantowanych w dokumentach międzynarodowych
i aktach prawnych wydanych przez Sejm RP oraz Ministerstwo Edukacji Narodo
wej.


Rolę Rzecznika Praw Ucznia w PG im. Jana Pawła II pełni mgr Ewa Rakszawa


ZADANIA SZKOLNEGO RZECZNIKA  PRAW  UCZNIA

Prawa i obowiązki Szkolnego Rzecznika Praw Ucznia:

 • Egzekwowanie i przestrzeganie przepisów prawnych dotyczących uczniów.
 • Proponowanie nowych przepisów dotyczących uczniów.
 • Uczestniczenie w posiedzeniach rady pedagogicznej z prawem
 • przedstawienia na jej forum problemów przestrzegania praw ucznia.

Szkolny rzecznik może:

 • Rozmawiać z nauczycielem uczestniczącym w problemie.
 • Rozmawiać i zasięgać rady pedagoga szkoły i psychologa szkolnego.
 • Organizować konfrontacje wyjaśniające.
 • Uczestniczyć w konfrontacjach dyrekcji z rodzicami i danym nauczycielem

za zgodą ucznia.

 • Inicjować działania  w szkole na rzecz upowszechniania praw dziecka i ucznia.

 

 

Oto niektóre dokumenty, w których opracowano działania dotyczące praw i obowiązków uczniów:

 

 • Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej


 • Konwencja o Prawach Dziecka - przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych dnia 20 listopada 1989 r. (Dz. U. z dnia 23 grudnia 1991 r.)


 • (Europejska) Konwencja o Ochronie Praw Człowieka i Wolności - sporządzona w Rzymie 4 listopada 1950 r. (Dz. U. z dnia 10 lipca 1993 r.)


 • Europejska Konwencja Praw Dziecka - sporządzona w dniu 25 stycznia 1996 r.


 • O Rzeczniku Praw Dziecka - ustawa z dnia 6 stycznia 2000 r.


 • Ustawa o SystemieOświaty z 1991 r.


 • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dn. 7 września 2004 r. - w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych.


 • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dn. 31 grudnia 2002 r. - w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach.


 

 • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dn. 31 stycznia 2003 r.

 

- w sprawie szczegółowych form działalności wychowawczej i zapobiegawczej wśród dzieci i młodzieży zagrożonych uzależnieniem.


 • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dn. 19 grudnia 2001 r. - w sprawie warunków i trybu udzielania zezwoleń na indywidualny program lub tok nauki oraz organizacji indywidualnego programu lub toku nauki.


 • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dn. 15 stycznia 2001 r. - w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach.

 • Statut Szkoły

 


Rzecznik Praw Dziecka i Ucznia w województwie opolskim:

Liliana Bisowska
starszy wizytator
Wydział Wspomagania i Strategii Edukacyjnej

Adres:
Kuratorium Oświaty w Opolu
ul. Piastowska 14
45-082 Opole
pok. 606
tel. 77/ 45 24 575
fax. 77/ 45 24 915
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

Rzecznik Praw Dziecka

 

3 lipca 2008 roku pan Marek Michalak został wybrany przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej na Rzecznika Praw Dziecka. Senat zatwierdził ten wybór 25 lipca 2008 roku. Rzecznik Praw Dziecka złożył ślubowanie przed Sejmem RP i rozpoczął swoją 5-letnią kadencję.

Poprawiony: niedziela, 21 września 2014 11:26  
Start Rzecznik Praw Ucznia

Jaka jest nasza szkoła

Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Biadaczu to placówka z ogromnym dorobkiem, wspaniałymi osiągnięciami i pięknymi tradycjami. Nasza szkoła to „drugi dom”, gdzie kształci się młodzież. Miejsce, w którym młody człowiek ma okazję do wszechstronnego rozwoju, realizowania talentów, rozwijania zainteresowań i pasji. Jest środowiskiem wdrażającym do samodzielności, odpowiedzialności, współdziałania, uczącym kultury osobistej, poszanowania praw innych ludzi i funkcjonowania w społeczeństwie.

Nasze sukcesy

Chlubą naszego gimnazjum jest zespół Musica Viva. Został założony przez mgr Gabrielę Dworakowską. Uczniowie, należący do grupy muzycznej przyczyniają się do propagowania kultury naszego regionu i nie tylko. Dzięki nim muzyka towarzyszy nam podczas apeli i innych, równie ważnych uroczystości. Ta utalentowana ekipa ma na swoim koncie mnóstwo sukcesów na skalę krajową. Do zespołu może należeć każdy. Wystarczą dobre chęci.

Więcej...

Gimzetka

Gimzetka funkcjonuje od 2010 roku. Do tej pory udało się wydać dziesięć numerów tego nieregularnego pisma gimnazjalistów. Władze magazynu czuwają nad oprawą graficzną, korektą nadesłanych tekstów oraz wydaniem. Na łamach gazetki szkolnej są realizowane różnorakie konkursy, galerie, ogłoszenia, plakaty, projekty, życzenia, wywiady, artykuły, sprawozdania, dedykacje, recenzje, przepisy i mnóstwo zdjęć.

 

Więcej...

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. To find out more about the cookies we use and how to delete them, see our privacy policy.

I accept cookies from this site.

EU Cookie Directive Module Information